30 listopada 2020

Co jeść na diecie wegańskiej? Zasady zbilansowanej diety.

Dieta wegańska to radykalna forma wegetarianizmu. Zwolennicy tej diety to nie tylko miłośnicy zwierząt i ekolodzy, ale również osoby chcące prowadzić zdrowy styl życia. Dieta wegańska to sposób na poprawę stanu zdrowia oraz utratę dodatkowych kilogramów. Weganie wykluczają ze swojej diety nie tylko mięso, ale również wszystkie produkty odzwierzęce, w tym jajka, mięso, ryby oraz mleko pochodzące od zwierząt[1].

Co mogą jeść weganie?

Dieta wegańska zakłada spożywanie produktów wyłącznie pochodzenia roślinnego. Podstawą diety wegańskiej są zboża takie jak: żyto, owies, pszenica oraz warzywa i owoce. Elementem diety są również rośliny strączkowe, grzyby, orzechy i glony. Weganie stosują zamienniki produktów odzwierzęcych, na przykład mleko krowie lub kozie zamieniane jest na mleko roślinne. Wiele produktów ma swoje wegańskie zamienniki takie jak kiełbaski sojowe, tofu lub alternatywa ser na bazie oleju kokosowego. Mała część diety to cukier, miód oraz kawa i herbata [2].

Zasady zbilansowanej diety

Dieta wegańska, jak każda dieta, może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na nasz organizm. Kluczem do uzyskania korzyści zdrowotnych jest zbilansowana dieta. W przypadku diety wegańskiej często pojawia się nieporozumienia, gdyż jej zwolennicy uważają, że mogą spożyć dowolną ilość poszczególnych produktów dopóki są one wegańskie. Do prawidłowego funkcjonowania, organizm potrzebuję różnych składników odżywczych takich jak białko, węglowodany, witaminy, tłuszcze, minerały oraz woda. Ważne są nie tylko proporcje, ale również jakość spożywanych produktów[3]. Oto pare podstawowych zasad zbilansowanej diety wegańskiej:Podstawą diety powinny być posiłki na bazie węglowodanów.

1.Najlepiej jeść produkty surowe lub gotowe, należy pamiętać że obróbka termiczna zmniejsza zawartość witamin.

2.Wykorzystywać różne źródła białka.

3.Dieta powinna bazować na nieprzetworzonych produktach.

4.Jeść co najmniej 5 różnych warzyw i owoców każdego dnia.

5.Najlepiej wybierać oleje roślinne jako tłuszcze. [4]


[1]https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/diety/weganizm-zasdy-diety-weganskiej-co-moga-jesc-weganie-aa-HEYV-J8EH-Hk4D.html

[2]https://www.focus.pl/artykul/weganizm-7-rzeczy-ktore-warto-o-nim-wiedziec?page=4

[3]https://www.medonet.pl/zdrowie/diety,weganizm—zasady–bezpieczenstwo–zamienniki,artykul,1732821.html

[4]https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowe-zywienie/Zasady-zywienia/Dieta-weganska-zasady-co-jesc-czego-unikac-jak-uniknac-niedoborow

Facebook Instagram