23 stycznia 2021

Wegańskie produkty bez oleju palmowego – jak jeść zdrowiej

olej palmowy

Wartości odżywcze

Olej palmowy pozyskiwany jest z nasion olejowca gwinejskiego. W nierafinowanej postaci zawiera wiele cennych minerałów oraz witamin. W czystej postaci jest on wartościowym produktem spożywczym. Niestety, najczęściej używana jest rafinowana wersja oleju palmowego ze względu na jego niską cenę. Ta wersja ma długą datę przydatności, jednak nie posiada prawie żadnych wartości odżywczych. Utwardzony olej palmowy jest uważany za szkodliwy, może podnosić cholesterol lub nawet powodować miażdżyce. Dlatego produkty bez oleju palmowego są lepszym wyborem dla naszego zdrowia. 

Olej palmowy rafinowany jest używany podczas produkcji przetworzonej żywności gdyż jest łatwo dostępny, co powoduje, że czasami trudno znaleźć produkty bez oleju palmowego. Jest on składnikiem występującym w wielu rodzajach produktów, najczęściej w słodyczach. Olej palmowy występują również w produktach wegańskich. 

Czy olej palmowy jest w 100%wegański?

Na temat tego, czy olej palmowy zalicza się do grupy „produkty wegańskie” istnieje wiele sprzecznych opinii. Olej palmowy jest produktem roślinnym pozyskanym bez udziału zwierząt. Jednak plantację od których kupowany jest olej palmowy budzą kontrowersje. Plantacje najczęściej powstają na terenach gdzie wcześniej rosły lasy deszczowe. Mimo faktu, że podczas wycinania lasu nie zabija się zwierząt jednak odbiera się im ich miejsce bytowania. Zwierzęta szczególnie poszkodowane to orangutany, które już są uznane za zagrożony gatunek. 

olej palmowy

Zamienniki oleju palmowego 

W sklepach znajdziemy produkty wegańskie wyprodukowane na bazie różnych olei. Olej palmowy możemy wymienić na jego zdrowsze zamienniki, na przykład na olej kokosowy, oliwę lub oleje słonecznikowe lub lniane.  Coraz częściej producenci decydują się na użycie tych zamienników ze względu na zdrowotne oraz etyczne powody. 


Źródła:

https://www.medonet.pl/zdrowie,olej-palmowy—wlasciwosci–zastosowanie–opinie,artykul,1729253.html

https://smoglab.pl/olej-palmowy-jaka-jest-prawdziwa-cena-jedzenia-fast-foodow-i-slodyczy/

http://weganizm.com/ekotarg-olej-palnowy-nie-dziekuje.pdf


Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram