26 lutego 2021

Eliminacja nabiału z diety: co jeść zamiast nabiału?

Zazwyczaj nabiał z diety eliminują osoby uczulone na laktozę, jednak coraz częściej wyklucza się nabiał również ze względów zdrowotnych. Produkty mleczne zawierają tłuszcze nasycone, które mogą powodować stany zapalne. Dodatkowo, obecność nabiału w dicie może negatywne wpływać na kondycję cery. Jedną z korzyści odstawienia nabiału jest złagodzenie dyskomfortu trawiennego lub poprawa kondycji cery.

Sposoby na eliminację nabiału z diety

  1. Warto zapoznać się z roślinnymi zamiennikami zwykłego mleka.  W sklepach dostępne są napoje roślinne takie jak ryżowe, migdałowe, sojowe oraz kokosowe. Dodatkowo, napoje roślinne często fortyfikowane są wapniem więc warto włączyć te produkty do swojej diety. 
  2. Dobrze przyprawione potrawy spowoduje ze nie odróżnisz Samku roślinnych zamienników od pierwotnych składników odzwierzęcych. Warto wypróbować płatki drożdżowe oraz czarną sól. 
  3. Plastry wegańskie są roślinną alternatywą dla tradycyjnych serów i są one bez mleka więc nadają się zarówno dla wegan jak i dla osób z nietolerancją laktozy. Mleko jest zastąpione roślinnymi olejami.
  4. Dobrym źródłem białka w diecie bez nabiału jest tofu. Istnieje wiele jego  rodzajów, na przykład naturalne, wędzone lub marynowane.
co jeść zamiast nabiału

Co jeść zamiast nabiału?

Przykładowe zamienniki produktów nabiałowych 

  1. Śmietanę można zastąpić gęstym mlekiem kokosowym. 
  2. Ser żółty można zastąpić plastrami wegańskimi.
  3. Jogurty można zastąpić produktami na bazie napoje sojowych lub kokosowych. 
  4. Masło można zastąpić olejami roślinnymi. 

Życie bez mleka 

Obecnie w sklepach dostępne jest coraz więcej alternatyw dla produktów nabiałowych, które pozwolą Ci nadal cieszyć swoimi ulubionymi potrawami przy użyciu zamienników. 


Źródła:

[1] https://goodfoodacademy.wordpress.com/2016/03/08/mleko-krowie-a-stan-zapalny-w-organizme/

[2] http://veganworkout.org.pl/6-sposobow-na-eliminacje-nabialu-z-diety/

[3] https://www.vichy.pl/blog/dieta-bez-nabialu-jakie-moze-miec-konsekwencje-dla-twojego-organizmu/vmag64824.aspx


Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram