26 lutego 2021

Eliminacja nabiału z diety: co jeść zamiast nabiału?

Zazwyczaj nabiał z diety eliminują osoby uczulone na laktozę, jednak coraz częściej wyklucza się nabiał również ze względów zdrowotnych. Produkty mleczne zawierają tłuszcze nasycone, które mogą powodować stany zapalne. Dodatkowo obecność nabiału w diecie może negatywnie wpływać na kondycję cery. Jedną z korzyści odstawienia nabiału jest złagodzenie dyskomfortu trawiennego lub poprawa kondycji cery. Dieta bez nabiału – czy warto?

Dlaczego warto zrezygnować z nabiału?

Odstawienie nabiału może przynieść Ci wiele korzyści. Po pierwsze, wiele osób boryka się z problemami trawiennymi, takimi jak wzdęcia, biegunka i bóle brzucha, które są spowodowane alergią lub nietolerancją laktozy. Eliminacja nabiału może pomóc w złagodzeniu tych problemów. Po drugie, nabiał może być bogatym źródłem tłuszczu nasyconego, co w połączeniu z wysokim poziomem cholesterolu może być ryzykowne dla zdrowia. Po trzecie, nabiał może zawierać hormony i antybiotyki. Te dodatki sztuczne mogą przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych, takich jak trądzik i wzrost wagi.

Wyeliminowanie nabiału może przyczynić się do utraty wagi, ponieważ produkty mleczne są zwykle bogate w kalorie i tłuszcze. Nie trzeba więc być uczulonym na laktozę, aby zrezygnować lub ograniczyć spożywanie nabiału. Jeśli się tego podejmiesz – powstaje pytanie: co jeść zamiast nabiału?

Czym zastąpić nabiał?

Dieta bez nabiału jest czymś, co będzie wymagało od Ciebie pewnych wyrzeczeń. Większość z nas jest przyzwyczajona do spożywania produktów nabiałowych i czasami trudno jest znaleźć dla niego alternatywę. Konieczne jest także przeorganizowanie swojego życia, wymyślenie, czym zastąpić nabiał. Dieta bez nabiału może być jednak zdrowa, o czym warto pamiętać. Jednak co zamiast nabiału w diecie będzie dla Ciebie odpowiednie? Jeśli planujesz odstawienie nabiału, na początek możesz kierować się następującymi zasadami:

  1. Warto zapoznać się z roślinnymi zamiennikami zwykłego mleka. W sklepach dostępne są napoje roślinne takie jak ryżowe, migdałowe, sojowe oraz kokosowe. Dodatkowo napoje roślinne często fortyfikowane są wapniem, więc warto włączyć te produkty do swojej diety.
  2. Dobrze przyprawione potrawy spowodują, że nie odróżnisz smaku roślinnych zamienników od pierwotnych składników odzwierzęcych. Warto wypróbować płatki drożdżowe oraz czarną sól.
  3. Plastry wegańskie są roślinną alternatywą dla tradycyjnych serów i są one bez mleka, więc nadają się zarówno dla wegan, jak i dla osób z nietolerancją laktozy. Mleko jest zastąpione roślinnymi olejami.
  4. Dobrym źródłem białka w diecie bez nabiału jest tofu. Istnieje wiele jego rodzajów, na przykład naturalne, wędzone lub marynowane.
co jeść zamiast nabiału

Jak ograniczyć nabiał?

Ograniczenie nabiału w diecie to duże wyzwanie, ale jeśli tylko kierujesz się determinacją i chęcią zmian, niewątpliwie dasz sobie radę. Wybieraj produkty, które spełniają Twoje oczekiwania smakowe. Na szczęście, rynek oferuje ich coraz więcej, więc szansa, że trafisz na swój ulubiony przysmak, jest bardzo duża. Możesz również udać się do dietetyka, który nakreśli Ci złożony plan działania, dzięki któremu łatwiej i zdrowiej będzie Ci przejść na ograniczenie nabiału. 

Dieta bez nabiału

Kwestia tego, jak ograniczyć nabiał jest dość indywidualna. Znajdź sposób, który będzie dla Ciebie optymalny i działaj! Wypróbuj zamienniki mleka, jogurty i alternatywy dla sera z dobrym składem i smakiem, dzięki któremu wkrótce zapomnisz o klasycznym, tradycyjnym nabiale. Wartościowych produktów szukaj w Veganation!


Źródła:

[1] https://goodfoodacademy.wordpress.com/2016/03/08/mleko-krowie-a-stan-zapalny-w-organizme/

[2] http://veganworkout.org.pl/6-sposobow-na-eliminacje-nabialu-z-diety/

[3] https://www.vichy.pl/blog/dieta-bez-nabialu-jakie-moze-miec-konsekwencje-dla-twojego-organizmu/vmag64824.aspx


Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram