30 marca 2021

Weganizm a środowisko: bądź eko!

Weganie w swojej diecie nie tylko wystrzegają się produktów odzwierzęcych, ale również, na ile jest to wykonalne i możliwe, wykluczają ze swojego codziennego życia wszelkie formy wykorzystywania i okrucieństwa wobec zwierząt w celu uzyskania pożywienia, odzieży lub innych celów. Weganie promują alternatywne działania, które są korzystne dla zwierząt oraz dla środowiska. 

Weganizm a środowisko 

1. Ratowanie zwierząt

Przechodząc na dietę wegańską zmniejszamy popyt na produkty odzwierzęce, co jako rezultat zmniejsza ilość zabijanych zwierząt. Oprócz produktów spożywczych, weganie wystrzegają się również kosmetyków testowanych na zwierzętach oraz odzieży wykonanej ze skóry.

2. Środowisko 

Proces produkcji produktów odzwierzęcych ma negatywny wpływ na środowisko. Hodowle zwierząt są tego przykładem. Zabierają one wiele miejsca, które często uzyskiwane jest kosztem wyciętych drzew. Te czynności wpływają na naturalne środowisko i powodują erozję gleby. Zazwyczaj, proces produkcji wpływa na wzrost emisji gazów cieplarnianych. Na przykład, mięso zostawia duży ślad węglowy w porównaniu do owoców. Dodatkowo, do produkcji mięsa potrzebne jest ogromna ilość wody. Produkcja mięsa wiąże się z zanieczyszczeniem rzek, oceanów i gleb. 

3. Rozwiązanie na przyszłość

„Farm to fork” to plan ogłoszony przez Komisję Europejską, który ma na celu popularyzację nowych nawyków żywieniowych oraz  zachęcenie mięsożerców do ograniczenia mięsa i zamienienia diety na bardziej roślinną. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw dla produktów odzwierzęcych, takich jak sery bez mleka.

Wypróbuj nasze sery dla wegan! Zobacz naszą ofertę.


Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram