16 marca 2021

Nadmiar nabiału w diecie – objawy

Nabiał to określenie nawiązujące do szerokiej gamy produktów spożywczych. Produkty te są szeroko dostępne co sprawia, że na codzień spożywane są ogromne ilości nabiału. 

Produkty nabiałowe mają wiele wartości odżywczych oraz witamin. Nabiał jest zdrowy, jednak jak wszystko, należy go spożywać z umiarem. Uwzględnienie tych produktów w diecie nie wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, jednak nadmiar nabiału w diecie może powodować różne objawy. 

Tolerancja

W niektórych przypadkach, negatywny wpływ nabiału na zdrowie jest związany z nietolerancją lub złą tolerancją niektórych jego składników. Jednym z schorzeń jest alergia na białka mleka, która może powodować objawy takie jak bóle głowy, senność, bóle brzucha, kolki oraz wysypkę. Drugim częstym schorzeniem jest nietolerancja laktozy, która jest bezpośrednio powiązana z układem pokarmowym i zaburzeniem trawienia laktozy. 

Nadmiar nabiału w diecie: objawy

O efekcie prozdrowotnym produktu świadczy jego dawka, a nie sam produkt. Przekraczając zapotrzebowanie nabiału w diecie przez dłuższy okres może doprowadzić do pojawienia się objawów tak zwanego przebiałczenia, które może powodować poniższe objawy:

  1. Uczucie mdłości
  2. Wzdęcia i zaburzenie trawienia. Nawet w przypadkach gdy nie mamy uczulenia na laktozę to wciąż może być nadwrażliwi na jej punkcie co może prowadzić do tych objawów.
  3. Trądzik jest jednym z objawów, który pojawia się nie na skutek obecności laktozy lecz na skutek hormonów obecnych w produktach mlecznych, takich jak hormony wzrostu czy hormony regulujące produkcje mleka.
  4. Pełnotłusty nabiał jest zdrowy, jednak może spowodować że przekroczymy nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Nadmierne spożycie przez dłuższy okres czasu może doprowadzić do otyłości. 

5. Nadmierne spożycie nabiału może też mieć poważne skutki takie jak zapalenie stawów, spowodowane obecnością kwasów naturalnych, które sprawia że z obecnego w mleku wapnia powstają depozyty. 

Chcesz spróbować czegoś innego niż tradycyjny nabiał? Wypróbuj nasze sery bez mleka!


Źródła:

[1]https://dietandmore.pl/blog/nabial-fakty-i-mity/

[2]https://dziendobry.tvn.pl/a/nabia–co-zaliczamy-do-nabiau-nabia-a-zdrowie

[3]https://noizz.pl/jedzenie/11-powodow-dla-ktorych-powinienes-ograniczyc-spozycie-produktow-mlecznych/y6262ej 


Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram