Suplementacja w diecie wegańskiej
Zmiana nawyków żywieniowych, zwłaszcza na te bardziej restrykcyjne, to nie tylko przearanżowanie zawartości lodówki. Kluczowym elementem jest dobrze zbilansowana dieta, która zapewni organizmowi niezbędne wartości odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.
Rozpowszechnianie się weganizmu
W siłę rośnie trend rezygnacji ze spożywania mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, nie tylko ze względów etycznych, ale i zdrowotnych. Nowicjusze mogą nieraz zastanawiać się, co jeść na diecie wegańskiej? Na szczęście producenci żywności wychodzą naprzeciw wymaganiom i oferują nam coraz bogatszą gamę produktów wegańskich. W sklepach możemy zaopatrzyć się w jedzenie dla wegan jak chociażby „wegańskie sery” w plastrach o smaku goudy. Powstają nowe miejsce serwujące jedzenie dla wegan oraz blogi, gdzie znajdziemy przepisy kuchni roślinnej i smakowite pomysły na to, co mogą jeść weganie. Coraz większa rzesza naukowców potwierdza, iż prawidłowo zbilansowana dieta wegańska ma pozytywny wpływ na zdrowie oraz zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i nowotworów.
Niezbędna suplementacja diety roślinnej
Co jeść na diecie wegańskiej, żeby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników? Trzeba wziąć pod uwagę to, że dieta dla wegan dostarcza nie tylko mniejsze ilości tłuszczu, nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu, ale również witaminy B12 i D, żelaza, wapnia oraz cynku. O ile – w odniesieniu do składników z pierwszej grupy – zmniejszenie ich ilości w diecie ma pozytywny wpływ, tak niedobory wapnia, żelaza czy wymienionych witamin mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia. Dlatego też dieta dla wegan powinna być wzbogacona o odpowiednią suplementację.
Do czego potrzebne nam te składniki?
Witamina B12 odgrywa bardzo ważną rolę przy podziale komórek, a dokładniej bierze udział w procesie tworzenia się krwi. Ma także istotny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.
W dużych proporcjach występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale jej znikome ilości można znaleźć też w korzeniach i bulwach warzyw oraz sfermentowanych produktach żywnościowych takich jak piwo, kiszona kapusta czy produkty sojowe.
Niedobory witaminy D oraz wapnia mają wpływ na rozwój chorób układu kostnego, ale także mogą zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1, nowotworów czy chorób układu autoimmunologicznego. Głównym źródłem tych składników pokarmowych są produkty pochodzenia zwierzęcego wyłączone z diety wegańskiej, takie jak: mleko, przetwory mleczne i ryby. Istotnym źródłem witaminy D jest regularna ekspozycja na słońce oraz aktywność fizyczna.
Brak odpowiedniej ilości cynku może powodować trudności w gojeniu się ran i problemy skórne. Najgroźniejszą konsekwencją niedoboru żelaza jest anemia. Dobrym źródłem obydwu tych składników są produkty sojowe, między innymi wegański napój sojowy firmy Joya.
Co mogą jeść weganie, by dostarczyć organizmowi witamin i minerałów?
Dobrze zbilansowana dieta wegańska pozytywnie wpływa na zdrowie i funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jednak jej stosowanie i dostarczanie w niej odpowiedniej ilości składników pokarmowych wymaga doświadczenia. Warto zadbać o prawidłową ilość witamin i minerałów zarówno w pożywieniu, jak i dodatkowej suplementacji. Dlatego zaleca się, aby osoby stosujące dietę wegańską regularnie suplementowały elementy takie jak: wapń, cynk oraz witaminy B12 i D.
Bibliografia:
https://www.researchgate.net/profile/Joanna_Myszkowska-Ryciak/publication/288839610_Ocena_spozycia_wybranych_skladnikow_pokarmowych_u_osob_stosujacych_diete_weganska/links/5686cef508ae197583975d5d.
http://www.vegepolska.pl/witamina-b12/
https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/444/original/97-100.pdf