9 kwietnia 2024

Wegańskie zamienniki mleka krowiego: przegląd i porównanie napojów roślinnych

Zainteresowanie produktami roślinnymi z roku na rok rośnie! Szczególny wzrost zauważalny jest w kategorii napojów roślinnych, często nazywanych przez nas mlekiem roślinnym. Warto jednak pamiętać, że napój roślinny jest trafniejszą nazwą ze względu na to, że produkty te nie zawierają mleka. Czym zastąpić mleko krowie i jakie są rodzaje „mleka” roślinnego? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Mleko roślinne?

Nazewnictwo „mleko roślinne” przyjęło się bardzo powszechnie, głównie ze względu na to, że mówimy o produktach, które są bezpośrednimi zamiennikami mleka krowiego. W rzeczywistości jednak słowo „mleko” zarezerwowane jest dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Wobec tego, dla jego zamienników trafniejsze będzie określenie: napój roślinny. Używając takiego określenia, podkreślamy roślinne pochodzenie produktu oraz to, że nie jest związany z wykorzystaniem zwierząt. To także wartościowa informacja dla osób, które zmagają się z problemami zdrowotnymi po spożyciu mleka.

Napoje roślinne – zalety

Bazy napojów bezmlecznych są wyłącznie roślinne. Najczęściej są to: orzechy, ziarna roślin strączkowych i nasiona. Każda odmiana napojów roślinnych charakteryzuje się unikalnym smakiem, konsystencją i właściwościami odżywczymi. Dzięki temu konsumenci mają różnorodny wybór dostosowany do ich indywidualnych preferencji i potrzeb żywieniowych. Mleko i tradycyjne przetwory mleczne zostają zastąpione przez zamienniki nabiału ze względu na:

  • wartości etyczne, jakie niosą za sobą diety roślinne – część osób rezygnuje z mleka krowiego przez wzgląd na troskę o zwierzęta. Jest to wyraz sprzeciwu wobec warunków hodowli i sposobów traktowania krów. 
  • walory smakowe – różnorodność smaków napojów roślinnych sprawia, że są one bardzo atrakcyjne dla tych, którzy szukają nowych rozwiązań smakowych.
  • zalety zdrowotne – jakościowe napoje roślinne zawierają istotne składniki odżywcze i minerały, dzięki czemu są ważnymi elementami codziennej diety.
  • nietolerancję mleka i produktów nabiałowych – wielu z nas nie toleruje laktozy lub jest uczulona na białka mleka. Napoje roślinne sprzyjają uniknięciu dolegliwości związanych z alergiami.
  • aspekty środowiskowe – wybór napojów roślinnych może mieć wpływ na ochronę zasobów naturalnych i zmniejszanie śladu węglowego.

Czym zastąpić mleko krowie? Przegląd napojów roślinnych

Zastąpienie mleka krowiego nie jest dzisiaj niczym skomplikowanym. Oferuje się nam wiele rodzajów roślinnych zamienników, które z łatwością dostosujemy do swoich preferencji smakowych. Jakie są najpopularniejsze napoje roślinne, które bez obaw dodamy do kawy, płatków śniadaniowych czy koktajli?

Owsiany napój roślinny

Wyjątkowy przykład napoju roślinnego, którego wysoka popularność w ostatnich latach jest najbardziej widoczna. Owsiane zamienniki mleka są dostępne praktycznie w każdym sklepie, restauracji czy kawiarni. Delikatny smak owsa sprawia, że wegański napój pasuje idealnie do kawy czy płatków śniadaniowych. W składzie napoju owsianego są witaminy A oraz D, które wpływają na system odpornościowy. Dodatkiem w składzie napojów roślinnych jest także witamina B12, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i nerwowego. Owsiany napój roślinny jest źródłem beta-glukanu, czyli składnika błonnika pokarmowego.

Migdałowy napój roślinny

Kolejny przykład bardzo wartościowego napoju roślinnego, który przekonał do siebie wielu konsumentów. Wegański napój migdałowy jest kremowy i delikatny w smaku, przez co nie zdominuje smaku potrawy czy napoju. W jego składzie można spotkać wartościowe dodatki, takie jak wapń, ryboflawina, witamina E i witamina D. Czytając etykietę, zwróć uwagę na obecność cukru w napoju. W przypadku dodatku cukru kaloryczność napoju wzrośnie.

Ryżowy napój roślinny

Ten rodzaj napoju roślinnego jest często wybierany przez konsumentów. Ze względu na swój biały kolor, można stwierdzić, że napój ryżowy jest najbardziej podobny do mleka. Ta cecha może być przydatna w momencie zmiany diety dziecka, kiedy stwierdzono nietolerancję lub alergię na mleko. Jako dodatek do ryżowego napoju roślinnego często można spotkać wapń oraz witaminę D. Ten wegański napój roślinny ma bardzo subtelny smak, dlatego można spotkać warianty napoju ryżowego połączonego z innymi, np. z migdałowym czy kokosowym.

Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram