5 sierpnia 2022

Weganizm – fakty i mity

Gdy decydujemy się na weganizm czytamy wiele rad, opinii na ten temat. Jednak nic nie da nam tyle jak rozmowa z weganinem, który od lat stosuje tę dietę. Rozwieje mity, nakreśli fakty, aby dieta wegańska była przede wszystkim zdrowa. Styl życia jakim jest weganizm rośnie w siłę coraz prężniej, dlatego warto weryfikować źródła faktów i mitów o weganizmie.

Fakty

#1 Kraj z największą ilością wegan-USA.

Stany Zjednoczone Ameryki to kraj z największym odsetkiem osób identyfikujących się jako weganie, to aż 6%! Kolejnymi krajami z największą ilością wegan są Japonia, Niemcy i Wielka Brytania.

#2 Warto stosować suplementację.

Niski poziom wapnia i witaminy, B12 to trzy z głównych problemów zdrowotnych wegan, którzy nie suplementują tych pierwiastków i witamin w inny sposób.

#3 Coraz więcej produktów roślinnych na rynku.

Producenci coraz bardziej dostosowują receptury, lub tworzą wegańskie odpowiedniki tradycyjnych produktów. Dzięki temu wiele osób decyduje się na roślinne produkty nie będąc weganami, ale po prostu ze względu na ich skład, czy smak. To dobry znak, ponieważ zachęca to  do zastanowienia się czy jednak nie warto porzucić starego trybu odżywiania, dla weganizmu. Przy tym nie tracić w całości swoich przyzwyczajeń!

Mity

#1 Weganizm nie dostarcza wystarczająco białka.

To fakt, że mięso, nabiał i ryby są głównym źródłem białka w diecie u osób bez diety roślinnej. Jednak białko występuje we wszystkich produktach jakie jemy, z powodzeniem możemy zastąpić aminokwasy pochodzenia zwierzęcego, pochodzenia roślinnego.

 Mówiąc o temacie białka, od razu nasuwa się nam się soja (zawiera 12 g białka w 100 gramach produktu), wyrabia się z niej tofu i najbardziej popularny rodzaj napoju roślinnego. Jednak istnieje o wiele więcej fantastycznych źródeł białka, jak np. fasola, soczewica, ciecierzyca, groch, quinoa.

#2 Dieta roślinna jest droga.

To dziwne, że nadal słyszy o diecie wegańskiej, iż jest droższa od zwykłej. Szczególnie, że wystarczy iść na targ i zobaczyć jakie faktycznie są ceny warzyw, szczególnie w sezonie letnim. Oczywiście, obecne ceny wszystkich produktów rosną, jednak nie ma takiej możliwości, aby produkty takie jak warzywa strączkowe czy świeże, zrównały się z cenami mięsa czy ryb.

#3 Dieta roślinna jest nudna.

To kolejny mit, z którym często można się spotkać. Brak zróżnicowania w diecie może pojawić w każdej, o ile nie zależy nam na dbaniu o jej urozmaicenie. Fakt, że dieta roślinna oparta jest na warzywach tworzy o wiele więcej możliwości ich wykorzystania, niż w przypadku jej braku. Jeśli nie masz pomysłów na potrawy, to sięgnij do wyjątkowych przepisów kuchni Izraela, albo książek z modyfikacjami tradycyjnych potraw. Naprawdę może Was zaskoczyć, jak wiele pysznych potraw możecie przygotować!


Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram