16 kwietnia 2024

Superfoods w diecie wegańskiej: siemię lniane i jagody

Dieta wegańska jest wyborem lepszego życia. Weganie kierują się troską o planetę, w zgodzie z etycznymi poglądami. Wybierając wegańską dietę chcemy też dbać o zdrowie i samopoczucie. Wiele wegańskich produktów jest uważane za zdrową żywność, choć nie jest to reguła. Należy dbać o balans węglowodanów, białka oraz tłuszczy w każdej diecie, również wegańskiej. Codzienna dieta powinna  uwzględniać superfoods, czyli produkty spożywcze, które są szczególnie bogate w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, przeciwutleniacze i inne związki korzystne dla zdrowia. Superfoods to przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego. W naszym artykule sprawdzisz prozdrowotne działanie siemię lnianego i jagód, które zaliczają się do super żywności.

Siemię lniane

Bez wątpienia jedno z najbardziej znanych superfood. Bardzo dobre źródło kwasów omega-3, białka oraz błonnika. W składzie siemienia lnianego są także lignany, które działają przeciwmiażdżycowo w tym redukują poziom cholesterolu LDL oraz neutralizują wolne rodniki. Możesz także włączyć do wegańskiej diety odmianę czystej postaci tego superfood. Jest to olej lniany, który jest bardzo bogatym źródłem witaminy E. Witamina E jest  przeciwutleniaczem, która działa przeciwko powstawaniu nowotworów, a także działa dobroczynnie na skórę i paznokcie. Siemię lniane najczęściej znajdziemy w granoli, musli, możemy dodać je do domowych wegańskich past na kanapki i sałatek.

Jagody

Jagody acai czy jagody goji zdobyły duże uznanie przez ekspertów z zakresu zdrowej żywności. W składzie jagód acai znajdziemy polifenole, które obniżają stężenie złego cholesterolu, witaminy A, C, E oraz z grupy B. Te superfood one często dodawane do smoothie, musli, soków i innych produktów spożywczych jako sposób na zwiększenie zawartości składników odżywczych. Podobnie do jagód goji, które charakteryzują się bogactwem antyoksydantów i witamin. Te superfood wpływają na poprawę wzroku, poziom cholesterolu oraz poprawiają odporność i perystaltykę jelit.

Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram