12 czerwca 2021

Jakie są zalety diety wegańskiej?

Dieta wegańska ma wiele zalet, zarówno zdrowotnych jak i środowiskowych. Zwolennikami tej diety są nie tylko ekolodzy lub osoby prowadzące zdrowy tryb życia, ale również osoby, które chcą poprawić stan swojego zdrowia lub chcą schudnąć. Plusy weganizmu stają się coraz częściej rozpoznawane co sprawia, że coraz więcej osób decyduję się przejść na dietę wegańską. 

Zdrowotne zalety diety wegańskiej 

Wykluczenie z diety produktów odzwierzęcych powoduje, że w naszej diecie znajdziemy mniej nasyconych tłuszczów, soli, cukru i cholesterolu, a pojawi się zwiększona ilość błonnika czy antyoksydantów. Taka zmiana może mieć pozytywny wpływ na zdrowie układu krążenia, przyczyniając się do obniżenia cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego. Dodatkową zaletą zdrowotną jest również prawidłowe funkcjonowanie jelit spowodowane dużą ilością pokarmu roślinnego oraz dużą zawartością białka. 

Przeciwnicy weganizmu argumentują, że nie jest on w stanie dostarczyć wystarczających ilości białka oraz witaminy B12, jednak białko zwierzęce może zastąpić białko zwierzęce a warzywa i owoce dostarczają niezbędne witaminy. Przy prawidłowo zbilansowanej diecie, weganizm bez problemu pokryje zapotrzebowanie na potrzebne składniki odżywcze. 

Środowiskowe zalety weganizmu 

Jednym z głównych powodów przejścia na weganizm jest troska o środowisko oraz o zwierzęta. Hodowle zwierząt mają negatywny wpływ na środowisko powodując negatywne zmiany klimatyczne. Natomiast uprawa roślin jest o wiele korzystniejsza dla naszego środowiska. Przechodząc na dietę wegańską przyczyniamy się do zmniejszenia: zużycia wody, erozji gleby oraz emisji gazów cieplarnianych. 


Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram