12 czerwca 2021

Jakie są zalety diety wegańskiej?

Dieta wegańska ma wiele zalet, zarówno zdrowotnych, jak i etycznych oraz środowiskowych. Zwolennikami tej diety są nie tylko ekolodzy lub osoby prowadzące zdrowy tryb życia, ale również osoby, które chcą poprawić stan swojego zdrowia lub schudnąć. Plusy weganizmu stają się coraz częściej rozpoznawane, co sprawia, że coraz więcej osób decyduję się przejść na dietę wegańską. W tym wpisie przedstawiamy zalety diety wegańskiej, które być może przekonają Cię do zrezygnowania z jedzenia mięsa. 

Dieta wegańska polega na całkowitym wyeliminowaniu z jadłospisu mięsa oraz wszystkich innych produktów pochodzenia zwierzęcego (np. nabiału, jaj, miodu, owoców morza). Weganie opierają swoje menu jedynie na produktach roślinnych.

ZDROWOTNE ZALETY diety wegańskiej

Wykluczenie z diety produktów odzwierzęcych powoduje, że w naszej diecie znajdziemy mniej nasyconych tłuszczów, soli, cukru i cholesterolu, a pojawi się zwiększona ilość błonnika czy antyoksydantów. Taka zmiana może mieć pozytywny wpływ na zdrowie układu krążenia, przyczyniając się do obniżenia cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego. Dodatkową zaletą zdrowotną jest również prawidłowe funkcjonowanie jelit spowodowane dużą ilością pokarmu roślinnego oraz dużą zawartością białka. 

Tu nie kończą się zalety weganizmu. Dieta wegańska może skutecznie wspomóc utratę wagi.

Przeciwnicy weganizmu argumentują, że nie jest on w stanie dostarczyć wystarczających ilości białka oraz witaminy b12, jednak białko zwierzęce może zastąpić białko zwierzęce a warzywa i owoce dostarczają niezbędne witaminy. Przy prawidłowo zbilansowanej diecie, weganizm bez problemu pokryje zapotrzebowanie na potrzebne składniki odżywcze. 

Etyczne ZALETY weganizmu 

Zrezygnowanie z jedzenia mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, często spowodowane jest empatią i wyczuleniem na krzywdę zwierząt.

ŚRODOWISKOWE ZALETY diety wegańskiej 

Jednym z głównych powodów przejścia na weganizm jest troska o środowisko oraz o zwierzęta. Dieta wegańska jest bowiem jedną z najbardziej ekologicznych diet. Hodowle zwierząt mają negatywny wpływ na środowisko, powodując negatywne zmiany klimatyczne. Do hodowania zwierząt przeznaczonych na mięso, potrzebne są ogromne ilości paszy – konieczne jest pozyskiwanie nowych terenów uprawnych kosztem lasów. Zwierzęta muszą także pić, a samo wyprodukowanie mięsa pochłania ogromne ilości wody, której także może zabraknąć w przyszłości. Wyprodukowanie kilograma wołowiny wymaga aż 15 000 litrów wody! Taka ilość zaspokoiłaby zapotrzebowanie na wodę pitną na ponad 20 lat dla przeciętnego człowieka, wypijającego 2 litry wody dziennie. Z kolei uprawa roślin jest o wiele korzystniejsza dla naszego środowiska. Przechodząc na dietę wegańską, przyczyniamy się do zmniejszenia: zużycia wody, erozji gleby oraz emisji gazów cieplarnianych. 

Przekonaliśmy Cię do spróbowania wyeliminowania bądź ograniczenia spożycia mięsa i produktów odzwierzęcych? W naszej ofercie znajdziesz plastry wegańskie, które z powodzeniem zastąpią ser żółty. Spróbuj naszych produktów i na własnej skórze przekonaj się, jakie są zalety diety wegańskiej.


Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram