7 listopada 2021

Białko roślinne: wegańskie źródła białka

Mimo coraz większej popularności diety wegańskiej wiele osób wciąż ma wiele uprzedzeń  dotyczących jej pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Najczęściej używanym argumentem jest stwierdzenie, że dieta wegańska nie jest w stanie dostarczyć nam wszystkich niezbędnych wartości odżywczych takich jak na przykład białko. Te stwierdzenie jest oczywiście błędne. Dieta roślinna jest w stanie uzupełnić nasze zapotrzebowanie na białko. W TYM WPISIE PRZEDSTAWIMY DOBRE ŹRÓDŁA BIAŁKA W DIECIE
BEZMIĘSNEJ. ZAPRASZAMY DO LEKTURY!

rośliny strączkowe

Czym jest białko?

Białka to związki chemiczne, zbudowane z reszt aminokwasowych połączonych wiązaniami peptydowymi. Są one głównym składnikiem budulcowym organizmów, ale również służą jako źródło energii. Zapotrzebowanie na białka jest zależne od wielu czynników, jednak przyjmuję się że energia którą przyjmujemy z pożywienia powinna w 10-30% pochodzić z białka. Można to również obliczyć zakładając że potrzebujemy 0,9g na 1kg masy ciała. Istnieją dwa rodzaje białka- białko roślinne oraz białko zwierzęce. 

NIEDOBORY BIAŁKA

JEŚLI NIE DOSTARCZYMY ORGANIZMOWI POTRZEBNEJ MU ILOŚCI BIAŁKA, ZAKOMUNIKUJE NAM TO POPRZEZ OBJAWY TAKIE JAK: SPADEK ODPORNOŚCI, OSŁABIENIE WŁOSÓW I PAZNOKCI, PODATNOŚĆ NA KONTUZJE, ZANIK MIĘŚNI, OBRZĘKI NÓG, CZĘSTE UCZUCIE GŁODU, BÓLE MIĘŚNI I STAWÓW, ZABURZENIA MENSTRUACJI.

JAK ZATEM DOSTARCZYĆ ORGANIZMOWI BIAŁKA, JEŚLI NIE JEMY MIĘSA I NABIAŁU? OTO NAJLEPSZE ROŚLINNE ŹRÓDŁA BIAŁKA:

WEGAŃSKIE ŹRÓDŁA BIAŁKA

W DIECIE TRADYCYJNEJ ZA DOBRE ŹRÓDŁA BIAŁKA UZNAJĘ SIĘ MIĘSO, RYBY, NIEKTÓRE PRODUKTY MLECZNE I JAJKA. NATOMIAST W DIECIE ROŚLINNEJ MUSIMY SZUKAĆ BIAŁKA W INNYCH PRODUKTACH. SPOŚRÓD ROŚLIN DOBRYM ŹRÓDŁEM BIAŁKA SĄ ROŚLINY STRĄCZKOWE, TAKIE JAK SOCZEWICA, GROCH I FASOLA, ORAZ ZBOŻA. DODATKOWO, PRODUKTY SOJOWE SĄ ŚWIETNYM ŹRÓDŁEM BIAŁKA W DIECIE WEGAŃSKIEJ. 
WARTO RÓWNIEŻ PODKREŚLIĆ, ŻE BIAŁKO ROŚLINNE JEST ZDROWSZE OD BIAŁKA ZWIERZĘCEGO. WARTOŚĆ BIOLOGICZNA, STRAWNOŚĆ ORAZ WITAMINY I MINERAŁY BIAŁKA ROŚLINNEGO SPRAWIAJĄ ŻE MA ONO ZDECYDOWANĄ PRZEWAGĘ NAD BIAŁKIEM ZWIERZĘCYM. 

WEGAŃSKIE PLASTRY OD VEGANATION

POZNALIŚCIE JUŻ ROŚLINNE ŹRÓDŁA BIAŁKA, MOŻECIE ZATEM ZADBAĆ O ZBILANSOWANIE SWOJEJ DIETY BEZMIĘSNEJ. SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WYPRÓBOWANIA NASZYCH PRODUKTÓW – WEGAŃSKIEJ ALTERNATYWY DLA TRADYCYJNEGO SERA Z MLEKA KROWIEGO.
NASZE PLASTRY WYTWARZAMY NA BAZIE OLEJÓW ROŚLINNYCH, W ICH SKŁADZIE PRÓŻNO SZUKAĆ OLEJU PALMOWEGO, SOI, KONSERWANTÓW CZY GMO. PRODUKTY VEGANATION SĄ NIE TYLKO WEGAŃSKIE, ALE TAKŻE BEZGLUTENOWE, NIE ZAWIERAJĄ RÓWNIEŻ LAKTOZY.
W NASZEJ OFERCIE ZNAJDZIESZ KILKA RODZAJÓW PLASTRÓW WEGAŃSKICH:

  • O SMAKU CHEDDARA
  • O SMAKU GOUDY
  • O SMAKU WĘDZONEJ GOUDY
  • O SMAKU ŻÓŁTEGO SERA Z DODATKIEM POMIDORÓW I BAZYLII

W INNEJ KATEGORII NASZYCH PRODUKTÓW ZNAJDZIECIE TAKŻE: VEGAN GRILL BOX, KTÓRY BĘDZIE ŚWIETNYM ZAMIENNIKIEM CYPRYJSKIEGO SERA HALLOUMI, VEGAN WHITE BLOCK, VEGAN VEGANAGGIO, VEGAN MASCARPONE, VEGAN WHITE CUBES, WEGAŃSKIE SMAROWIDŁA.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WYPRÓBOWANIA NASZYCH PRODUKTÓW! ZNAJDZIECIE JE W SKLEPACH: FRISCO, AUCHAN, MAKRO, LECLERC, URBANVEGAN.


Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram