3 lutego 2022

Weganizm a wegetarianizm – podobieństwa i różnice

W ostatnich latach menu w restauracjach obowiązkowo ma pozycję dla wegetarian, ale coraz częściej zdarza się, że jest również opcja dla wegan. Jeśli zastanawiasz się jaka jest różnica pomiędzy weganizmem a wegetarianizmem to odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Wegetarianie i weganie wykluczają produkty z uboju zwierząt. Wegetarianie eliminują ze swojej diety mięso, ryby i owoce morza. Jednak weganie idą o krok dalej, czyli unikają również produktów odzwierzęcych – jak mleko czy jaja, w tym produkty na ich bazie jak na przykład jogurty i masło.

Kolejna różnicą miedzy weganizmem a wegetarianizmem jest objęcie innych sfer życia eliminacją produktów zwierzęcych. Wielu wegan decyduje się również, na eliminację artykułów zwierzęcych w sferze odzieżowej czy kosmetycznej. Weganie starają się eliminować wszystkie produkty zwierzęce o ile jest to praktycznie możliwe. Produktami takimi są: odzież i buty ze skóry naturalnej, jedwab, wełna lub naturalne perły.

dieta wegetariańska

Weganizm czy wegetarianizm?

Jeśli decydujesz się na zmianę diety, warto abyś wiedział, że produkty mleczne czy jaja, nadal wykorzystują zwierzęta do ich produkcji. Weganizm ma mniejszy negatywny wpływ na środowisko niż wegetarianizm. Dieta wegańska zużywa mniej ziemi i słodkiej wody oraz powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych. Wybranie weganizmu zaprocentuje Tobie i przyszłym pokoleniom, w perspektywie zdrowotnej jak i środowiskowej. Już teraz świadomość tego wzrasta, dlatego wielu producentów ma w ofercie zamienniki roślinne serów, napoje roślinne czy roślinne mięso.


Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram