11 sierpnia 2022

Żelazo w diecie wegańskiej

Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem w funkcjonowaniu organizmu. Jego rola jest niezastąpiona w transporcie tlenu we krwi. Głównym celem żelaza jest przenoszenie tlenu w hemoglobinie czerwonych krwinek w całym ciele, aby komórki mogły wytwarzać energię. Ponadto żelazo poprawia magazynowanie tlenu poprzez mioglobinę. Mioglobina jest białkiem zawierającym żelazo, która podobnie jak hemoglobina bierze udział w procesie oddychania komórkowego. Wspiera układ immunologiczny, jest składową niektórych enzymów i hormonów.

Zalecany poziom żelaza jest różny dla grup wiekowych, oraz ze względu na płeć. Bezwzględnie najwięcej żelaza powinny przyjmować  kobiety ciężarne, bo aż 27/mg dziennie. U kobiet niebędących w ciąży norma wynosi od 15-18/mg dziennie, a dla mężczyzn wynosi 10 mg/ dziennie. Osoby na diecie wegańskiej wykluczają mięso i produkty odzwierzęce, więc muszę zapewniać odpowiednią ilość żelaza z innych źródeł.

Źródła żelaza w diecie wegańskiej

Żelazo dzieli się na żelazo pochodzenia zwierzęcego (hemowe), oraz pochodzenia roślinnego (niehemowe). Żelazo hemowe jest wchłaniane lepiej od niechemowego, przyswajalność w obu przypadkach ułatwia witamina C.  W diecie wegańskiej najlepszymi źródłami żelaza są:  

  • Fasola biała
  • Kakao
  • Pestki dyni
  • Natka pietruszki
  • Orzechy
  • Otręby pszenne

Niedobór żelaza

Gdy nie dostarczymy odpowiedniej ilości żelaza w diecie, można doprowadzić do niedoboru żelaza. Nieustabilizowany poziom żelaza w organizmie może doprowadzić do poważnych skutków dla naszego zdrowia. Pierwszymi objawami niedoboru żelaza jest zmęczenie, nadmierna senność, bóle głowy. Poważnym zagrożeniem jest anemia, która najczęściej występuje m.in. u kobiet mocno miesiączkujących, ciężarnych oraz wegan. Należy wyjątkowo dbać o swoją dietę, gdy wykryto u nas niedobór żelaza. Suplementacja żelaza również pozwoli na podniesie poziomu. Gdy cierpisz na niedobór pierwiastków, nie bagatelizuj tego, zgłoś się do lekarza, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu się tego stanu!


Może zainteresuje Cię także:

Facebook Instagram