24 grudnia 2020

Gouda

Skąd pochodzi ser Gouda?

Gouda to jeden z najstarszych serów świata. Początek jego produkcji sięga aż XII wieku. Sama nazwa pochodzi od holenderskiej wioski, która była pierwszym rynkiem zbytu sera Gouda. Przez tak długi czas receptura uległa lekkiej zmianie jednak to nie wpłynęło na wyjątkowy smak sera. Obecnie Gouda znana jest jednym z  najlepiej rozpoznawanych ale również jednym z najlepiej się sprzedających serów na świecie. Niektóre estymacje sprzedaży wskazują na aż 50% globalnej sprzedaży. W obecnych czasach nazwy Gouda używane jest w szerszym kontekście i nie odnosi się już do holenderskiego nabiału, ale również do półtwardych serów żółtych o podobnej typologi [1].

Gouda jest serem półtwardym o lekko kremowej konsystencji. Ma w sobie zarówno słodkie jak i orzechowe nuty smaku. Smak Goudy może być zależny od rodzaju mleka z którego jest wytwarzana oraz od poziomu tłuszczu w mleku. Gouda może być również dzielona na kategorie pod względem czasu jej dojrzewania, w tym wypadku mamy aż siedem kategorii. Czas dojrzewania może wahać się od  miesiąca do czterech lat [2].

Wegańskie plastry o smaku żółtego sera to zamiennik sera Gouda. Produkt Veganation jest w 100% roślinny. Skład nie zawiera laktozy, soi, glutenu ani oleju palmowego. Plastry Veganation, wegański odpowiednik sera żółtego, produkowane są na bazie oleju kokosowego. Tak starannie dobrany skład sprawia, że nawet najwyższe wymagania dietetyczne zostaną spełnione. Nasz wegański produkt idealnie sprawdzi się dla wegan oraz wegetarian. Plastry Veganation są idealnym urozmaiceniem dotychczasowej diety. Wegański odpowiednik sera Gouda ma taki sam smak i aromat co nabiałowa wersja produktu. Ten wegański produkt idealnie nadaję się na zimno do kanapek lub sałatek oraz na ciepło, roztopiony na pizzy lub zapiekance. Produkty Veganation powstały z myślą o poprawie zdrowia sowich konsumentów, jednocześnie dbając o dobrostan zwierząt i środowiska. 

Spróbuj nasze wegańskie plastry – zamiennik sera Gouda!

[1]http://seryrzemieslnicze.com/news/ser-gouda/

[2] https://www.ekologia.pl/styl-zycia/zdrowa-zywnosc/ser-gouda-wlasciwosci-sklad-i-zastosowanie-sera-gouda,24731.html

Facebook Instagram