Żelazo w diecie wegańskiej
Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem w funkcjonowaniu organizmu. Jego rola jest niezastąpiona w transporcie tlenu we krwi. Głównym celem żelaza jest przenoszenie tlenu w hemoglobinie czerwonych krwinek w całym ciele, aby komórki mogły wytwarzać energię. Ponadto żelazo poprawia magazynowanie tlenu poprzez mioglobinę. Mioglobina jest białkiem zawierającym żelazo, która podobnie jak hemoglobina bierze udział w procesie oddychania komórkowego. Wspiera układ immunologiczny, jest składową niektórych enzymów i hormonów.
Zalecany poziom żelaza jest różny dla grup wiekowych, oraz ze względu na płeć. Bezwzględnie najwięcej żelaza powinny przyjmować kobiety ciężarne, bo aż 27/mg dziennie. U kobiet niebędących w ciąży norma wynosi od 15-18/mg dziennie, a dla mężczyzn wynosi 10 mg/ dziennie. Osoby na diecie wegańskiej wykluczają mięso i produkty odzwierzęce, więc muszę zapewniać odpowiednią ilość żelaza z innych źródeł.
Źródła żelaza w diecie wegańskiej
Żelazo dzieli się na żelazo pochodzenia zwierzęcego (hemowe), oraz pochodzenia roślinnego (niehemowe). Żelazo hemowe jest wchłaniane lepiej od niechemowego, przyswajalność w obu przypadkach ułatwia witamina C. W diecie wegańskiej najlepszymi źródłami żelaza są:
- Fasola biała
- Kakao
- Pestki dyni
- Natka pietruszki
- Orzechy
- Otręby pszenne
Niedobór żelaza
Gdy nie dostarczymy odpowiedniej ilości żelaza w diecie, można doprowadzić do niedoboru żelaza. Nieustabilizowany poziom żelaza w organizmie może doprowadzić do poważnych skutków dla naszego zdrowia. Pierwszymi objawami niedoboru żelaza jest zmęczenie, nadmierna senność, bóle głowy. Poważnym zagrożeniem jest anemia, która najczęściej występuje m.in. u kobiet mocno miesiączkujących, ciężarnych oraz wegan. Należy wyjątkowo dbać o swoją dietę, gdy wykryto u nas niedobór żelaza. Suplementacja żelaza również pozwoli na podniesie poziomu. Gdy cierpisz na niedobór pierwiastków, nie bagatelizuj tego, zgłoś się do lekarza, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu się tego stanu!