30 listopada 2020

Czy dieta wegańska jest zdrowa? Wpływ diety wegańskiej na nasze zdrowie

Weganizm i jego zalety

Liczba osób ograniczających mięso i nabiał lub całkowicie wyłączających te produkty z diety rośnie z roku na rok. Obecnie już około miliona Polaków deklaruje się jako weganie lub wegetarianie, a kolejne dwa miliony planuje przejście na taką dietę.[1] Jedną z głównych motywacji do przejścia na weganizm są przede wszystkim obiecane korzyści zdrowotne. Uważa się, że dieta wegańska jest bogata w błonnik i zawiera mniej cholesterolu, białka, wapnia i soli niż dieta konwencjonalna. Choć wiele osób uważa dietę wegańską za bardzo zdrową, nadal istnieją obawy dotyczące wpływu wykluczenia z diety produktów odzwierzęcych na nasze zdrowie.

Korzyści płynące z diety wegańskiej

W porównaniu do ludzi spożywających produkty odzwierzęce weganie wykluczają spożycie tłuszczów nasyconych oraz ograniczają spożycie cholesterolu. Spożywają natomiast sporo witaminy C, kwasu foliowego, błonnika pokarmowego, minerałów oraz związków roślinnych. Długotrwałe spożywanie bogatych w powyższe substancje pokarmów przełoży się na poprawienie stanu naszego organizmu. Spodziewać możemy się m. in. lepszych wyników morfologii krwi oraz polepszenia profilu lipidowego. Przejście na dietę wegańską pomóc może również zredukować masę ciała, co w konsekwencji przyczynia się do lepszego współczynnika masy ciała BMI. Nie ma więc wątpliwości, że w tym aspekcie dieta wegańska uważana jest za zdrową.

Badania prowadzone pod kątem wpływu warzyw i owoców w diecie na rozwój nowotworów, wskazują na duże korzyści związane z regularnym ich spożywaniem. Jedzenie łatwo dostępnych bulw takich jak marchew, batat, burak ćwikłowy dostarcza organizmowi dużej dawki magnezu, potasu i żelaza. Przykładowo marchew posiada duże ilości BETA – karotenu, czyli prowitaminy A, wzmacnia odporność, zapobiega anemii i przeciwdziała powstawaniu próchnicy. Już na podstawie tego jednego przykładu zauważyć możemy, jakie znaczenie mają warzywa i owoce dla utrzymania naszego zdrowia.[2] Dieta wegańska oparta na tych produktach, zdecydowanie będzie dietą porozdrowotną.

Konsultacje z dietetykiem.

Dieta roślinna jako najlepsze lekarstwo

Poważnym problemem współczesnego świata są choroby cywilizacyjne. Złe nawyki żywieniowe oraz produkty ze składem o niskiej jakości to początek pogarszającego się stanu zdrowia cywilizacji. Jedną z popularnych chorób cywilizacyjnych jest cukrzyca. Jest to poważna choroba metaboliczna, charakteryzująca się złą przemianą insuliny, hormonu odpowiadającego za regulację poziomu glukozy we krwi. Jedzenie produktów o niskim indeksie glikemicznym to podstawa odpowiedniej diety cukrzyków. Według przeprowadzonych badań, dieta roślinna poprawia działanie komórek beta, wysp trzustkowych i minimalizuje wrażliwość na insulinę u osób dorosłych z nadwagą, którzy nie chorują na cukrzycę. Pacjenci biorący udział w badaniu, obniżyli poziom cukru we krwi a także masę ciała – co jest niezwykle ważne w normalizacji stanu zdrowia.

Witamina B12 – wsparcie dla diety wegańskiej

Należy pamiętać, by wspierać stan zdrowia na diecie wegańskiej. Kluczowe jest przede wyszstkim regularne badanie poziomu pierwiastków i witamin, których źródłem są produkty wykluczone z diety wegańskiej. Ważnym aspektem jest zapewnienie organizmowi wystarczającej ilości witaminy B12. B12 Jest witaminą występującą wyłącznie w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Pomaga ona tworzyć czerwone krwinki i osłonki nerwów, zapobiega niedokrwistości. Weganie są w głównej grupie ryzyka niedoboru tej witaminy. By utrzymać odpowiedni poziom B12 należy dostarczać ją za pomocą suplementów diety lub poprzez spożywanie produktów o wzbogaconym o nią składzie np. mleko roślinne.[3]

WItamina B12
WItamina B12.

Źródła

[1] https://forsal.pl/artykuly/1432822,w-polsce-jest-juz-milion-wegetarian-i-wegan-a-dwa-razy-wiecej-przygotowuje-sie-na-ten-krok.html

[2] https://www.zwrotnikraka.pl/warzywa-antyrakowe/

[3] https://www.rp.pl/Medycyna-i-zdrowie/180309940-Dieta-weganska-leczy-cukrzyce.html

Facebook Instagram